Organer/udvalg

Forretningsudvalg

  • Henning Christensen Formand
  • Morten Bekker Næstformand
  • Lena Neben Kasserer
  • Ole Grønhøj Sekretær
  • Marie Pilgaard International sekretær
  • Lene Nielsen
  • Kirsten Dan Jensen
  • Supp. Rikke Andersen

Sportsdans -standard/latin

  • Kristian Vellejus Formand
  • Hanne Ewald Sekretær
  • Henning Christensen
  • Mikael Rytoft
  • Morten Bekker
  • Benita Løvgreen
  • Marie Krogager Rasmussen (udvalgsassistent)

Børne- og selskabsdans

  • Benita Løvgren Formand
  • Rene Sørensen Sekretær
  • Rikke Andersen
  • Marie Krogager Rasmussen
  • Leif Stenhøj
  • Henny Lauritsen

Internationalt Udvalg (IDO discipliner)

  • Pia Reinhardt Formand
  • Lene Nielsen
  • Kirsten Dan Jensen
  • Diana Pedersen
  • Mie Ranum
  • Nicole Pedersen
  • John Jonassen (Rock'n' Roll)
  • Fritz Wehner (Rock'n' Roll)
  • Julie Kræsing (udvalgsassistent)
  • Mischa Reinhardt (udvalgsassistent)
  • Ann-Berit Aagaard (udvalgsassistent)
  • Lone Lindgreen (udvalgsassistent)

Disco og Hip Hop National

  • Per Hammarlund Formand
  • Mette Franck
  • Mirian Sørensen
  • Susanne Nielsen
  • Lena Neben
  • Ann Berit Aagaard
  • Malene Meihlen (udvalgsassistent)
  • Rikke Andersen (udvalgsassistent)
  • Kathrine Møller Jessen (udvalgsassistent)
  • Simone Grønhøj (udvalgsassistent)

Region Vest

  • Lena Neben Formand
  • Henny Lauridsen
  • Kristin Vellejus
  • Morten Bekker
  • Ann-Berit Aagaard
  • Susanne Nielsen
  • Mikael Rytoft
  • Diana Pedersen
  • Mette Bekker
  • Nicole Pedersen
  • Mie Ranum

Region Øst

  • Hanne Ewald Formand
  • Leif Stenhøj
  • Henning Christensen
  • Benita Løvgreen
  • Lene Nielsen
  • Per Hammerlund
  • Mette Franck
  • Mirian Sørensen
  • Rikke Andersen
  • Pia Reinhardt
  • Kirsten Dan Jensen

Udvalg for eksterne kontakter

  • Marie Pilgaard (WDC)
  • Kristian Vellejus (WDC)
  • Klaus Kongsdal (WDC)
  • Kirsten Dan Jensen (IDO)
  • Pia Reinhardt (IDO)
  • Lene Nielsen (IDO)
  • Henning Christensen (WDC / IDO)

Disciplinærudvalg

  • Per Hammarlund
  • Birgit Husted
  • Kaare K. L. Mortensen

Fag- og uddannelsesudvalg

  • Benita Løvgren (Standard / Latin)
  • Kristian Vellejus (Standard / Latin)
  • Lena Neben (Standard / Latin)
  • Kirsten Dan Jensen (Disco / HipHop)
  • Mischa Reinhardt (Disco / HipHop)
  • Rene Christensen (Disco / HipHop)

Revisorer

  • Leif Stenhøj
  • Inge-Merete Lindholm
  • Hanne Folmar Suppleant

PR-udvalg

  • Morten Bekker Formand
  • Fritz Wehner
  • Benjamin Martin
  • Torben Hoffmann